Hvad gør vi med mælke kartonerne?
Mælkekartoner er desværre et sammensat materiale og selvom man umiddelbart tror de skal i pap, så er det desværre REST AFFALDDET der bliver den heldige vinder.
Kartonen består rigtig nok af pap, men den har et plastikfolie indeni og derfor er man nødt til at skille materialerne ad for at kunne sortere den. Sådan et anlæg har vi desværre ikke endnu i Danmark,. Der er dog flere kommuner der er i gang med en forsøgsordning, hvor kartonerne bliver samlet sammen og kørt til henholdsvis Sverige eller Tyskland, hvor de har anlæg der kan sortere materialerne fra hinanden.
Vi krydser fingre for at vi snart kan sørge for at mælkekartonen også bliver sendt godt videre til genanvendelse… Noget du dog kan gøre er at sortere plastiklåget som er på mange mælkekartoner i dag, så sender du også et signal til producenten.
